Sevgili Sanatçımız,

Sanatyapıyo’da satış yapmaya başlamak için en önemli şeylerden biri de eserlerinizi fotoğraflamaktır. Doğru bir fotoğraflama ile eserinizi alıcıya başarılı bir şekilde aktarabilirsiniz.

Eserinizin fotoğrafını yüklerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalardan bazılarını, eser fotoğraflarının yüklenme sırasını ve kaliteli fotoğraflar için ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

1. Kapak Fotoğrafı

Yüklediğiniz fotoğraflardan ilki sadece eserin olduğu, başka hiçbir şeyin görünmediği, eserin içerisindeki tüm detayların anlaşıldığı bir fotoğraf olmalıdır. Bu fotoğraf mağazayı gezen alıcının ilk gördüğü fotoğraf olacaktır.

Bu fotoğrafın eksiksiz olması gerekmektedir.

2. Dekoratif Fotoğraf

Yüklediğiniz fotoğraflar arasında mutlaka olması gerekenlerden biri ise yanda gördüğünüz gibi, eserin boyutları hakkında fikir veren, alıcının eseri kullanımı ile ilgili fikir edinebileceği bir fotoğraf olmalıdır.

Bu fotoğrafın eksiksiz olması gerekmektedir.

Diğer Fotoğraflar

Diğer fotoğrafları yüklemek isteğe bağlıdır. Örnek olarak eserin yapılış aşaması, veya detaylarının göründüğü yakın çekim bir fotoğraf kullanılabilir.

Kaliteli Fotoğraflar İçin İpuçları

1 - Ekipman

Eserinizi fotoğraflarken kullanacağınız cihaz çok önemlidir. Bunu ortalama üstü bir akıllı telefon veya varsa profesyonel makineniz ile yapabilirsiniz.

Aynı zamanda çekim için yardımcı ekipmanlar da kullanabilirsiniz. Örneğin tripod kullanarak açıyı ayarlamak, titreşimi azaltmak gibi pek çok fayda sağlayabilirsiniz.

2 - Işık

Işık, eserinizin kalite kaybetmeden fotoğraflanması için çok önemlidir. Gün ışığını tercih etmeniz, beyaz ışıktan mümkün olduğunca kaçınmanız daha iyi bir fotoğraf elde etmenizi sağlayacaktır.

Bununla beraber ışığın geldiği açıya dikkat ederek eserin fotoğraflama sırasında gölgede kalmamasına dikkat edebilirsiniz. Sıcaklık ayarları, renk dengesi gibi faktörleri de göz önünde bulundurmanız kaliteyi daha da artıracaktır.

3 - Kompozisyon

Her ne kadar açıklamalarda ürünle ilgili detaylı bilgiler verilse de, görsel ile ürünü tanıtmak da en az onun kadar önemlidir. Yükleyeceğiniz fotoğraflarda mutlaka eserin bir objenin yanında, günlük hayatta nasıl kullanılabileceği, nasıl durduğuyla ilgili bir fotoğraf olmalıdır. Bu fotoğrafta mutlaka boyutlara, boşluklara dikkat edilmelidir.  Fotoğrafta odak mutlaka eserinizde olmalıdır.